Osiguranje automobila
- Objavljeno 08.11.2016
Na našem tržištu postoje dve kategorije osiguranja automobila. Obavezna i dobrovoljna. Prvu kategoriju čini obavezno osiguranje od autoodgovornosti, a drugu takozvano kasko osiguranje. Osiguranje od autoodgovornosti je obavezno osiguranje, kojim je pokrivena građanska pravna odgovornost za štetu pričinjenju trećim licima upotrebom motornih vozila – ovo praktično znači da se ovo osiguranje odnosi na štetu koju vaše vozilo prouzrokuje drugima.
Štetu koju uzrokuje vozač motornog vozila osiguranog od autoodgovornosti plaća osiguravajuća kuća koja je izdala polisu, a ne vozač – vlasnik vozila.
Znači da čak i u slučaju kada vozilom ne upravlja vlasnik, već treće lice, nastalu štetu plaća osiguravajuća kuća kod koje je vozilo osigurano, jer se ovaj vid osiguranja odnosi na vozilo, a ne na lice, koje tim vozilom upravlja.
Dakle, svi su automobili osigurani – obavezno. To propisuje zakon i sva vozila moraju da budu osigurana od autoodgovornosti, ali mnogima to nije dovoljno, jer se tako osigurava samo šteta koju vaš automobil pričini drugim učesnicima u saobraćaju. A šta je sa štetom na vašem automobilu?
Kao što smo već napomenuli, pored obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, postoji i dobrovoljno – kasko osiguranje. Jedini način da vaš automobil bude potpuno siguran.
Kasko osiguranjem osiguravate vaše vozilo od štete.
Ovim osiguranjem obuhvaćena je osiguravajuća zaštita od uništenja i oštećenja vozila, njegovih sastavnih delova i drugih delova koji su osigurani uz plaćanje premije, nastankom nekih od rizika.
Kao dopunsko osiguranje može se zaključiti i rizik krađe vozila, a osiguranici koji kasko osiguraju svoje automobile, kod velikog broja osiguravajućih društava uživaju i mnogobrojne druge pogodnosti poput asistencije na putu, šlep službe, popravke, smeštaja, transporta, pravne i prevodilačke pomoći i slično.
Kada kasko osiguravate vaše vozilo, dobro proverite sve rizike koje vaša polisa uključuje.
Kasko osiguranje je preporučljivo za svakog vozača, a obavezno je prilikom kupovine automobila na lizing, jer lizing kuće zahtevaju da korisnici lizinga zaključe kasko polise osiguranja kao vid obezbeđenja. Generalno, postoji nekoliko vrsta kasko osiguranja.
Tu je potpuno kasko osiguranje – kojim štitite vozilo od rizika oštećenja ili uništenja u saobraćajnoj nezgodi (sudar, udar, prevrnuće, iskliznuće), pada ili udara nekog predmeta, požara, eksplozije, iznenadnog termičkog ili hemijskog delovanja spolja, udara groma, oluje, grada, snežne lavine, poplave, bujice, potapanja, pada vazdušne letelice, manifestacija, demonstracija, zlonamernih postupaka trećih lica i slično. Zatim delimično kasko osiguranje – kojim štitite stakla na Vašem vozilu od rizika loma i oštećenja i dopunsko kasko osiguranje – kojim štitite Vaše vozilo od rizika kradje. Kasko osiguranje možete zaključiti tako da važi samo na teritoriji Srbije, ali i za teritoriju Evropske Unije.
Važno je znati da se za štete kod autoodgovornosti oštećeni obraća osiguravajućem društvu čiji je osigu-ranik kriv za nastanak štete – dakle vi se obraćate osiguravajućem društvu kod kog je osiguran automobil koji vam je naneo štetu, a kod kasko osiguranja štetu prijavljujete kod vašeg osiguravajućeg društva.
Cenu polise auto-odgovornosti određuje NBS i ona je kod svih osiguravajućih kuća ista. Premiju osiguranja od autoodgovornosti naplaćuju osiguravajuće kuće po tarifnom sistemu koji je prilagođen navedenim iznosima pokrića, ali bitno je znati da osiguravajuće kuće mogu naplaćivati i višu premiju za veće pokriće od navedenog.
Ono što je u svakom slučaju za vas bitno prilikom osiguranja automobila, jeste mudar izbor osiguravajuće kuće kod koje ćete osigurati svoj automobil. Važno je da obratite pažnju na uslugu koju nude. Proverite da li je osiguravajuće društvo likvidno i da li posluje sa dozvolom NBS. Uverite se da obezbeđuju brzu i korektnu procenu štete i što je još važnije, brzu i sigurnu isplatu.
0 Comments